singing - онтологија

пеанија повеќе

мн. пеании
Вид збор: Именка, женски род
Црквено пеење.
Албански: këndime kishtare
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Се кажаа пеаниите и се пушти црквата.

пеење повеќе

Види и: пее (несв.)
мн. пеења
Вид збор: Именка, среден род
пее
Албански: këndon
Исполнување песни, арии како уметност, како професија.
Албански: këndon
Употреба: Музика и танц
учебен предмет
Албански: këndim
Употреба: Образование

пејачки повеќе

пејачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пејач и на пејачи.
Употреба: Музика и танц
Што е составен од пејачи или пејачки.
Употреба: Музика и танц

пој повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
песна, пеење
Употреба: Поетски збор

распеан повеќе

Види и: распее (св.)
распеани
Вид збор: Придавка
(се) распее
Примери:
Распеан глас.

распеано повеќе

Вид збор: Прилог
распеан

тананикање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
потпевнување, потпевање
Употреба: Разговорно