sky - онтологија

височина повеќе

мн. височини
Вид збор: Именка, женски род
Просторот далеку од Земјината површина.
Албански: lartësi, qiell

небе повеќе

Види и: небо (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
небо

небо повеќе

мн. неба
Вид збор: Именка, среден род
Атмосферскиот и вселенскиот простор што се гледа од Земјата во вид на свод.
Албански: qiell

поднебје повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Простор под небото, небеска височина.
Албански: nënqiell
Употреба: Книжевен збор

свод повеќе

мн. сводови
Вид збор: Именка, машки род
небесната купола
Албански: qiell
Употреба: Преносно значење