slow - онтологија

бавен повеќе

бавни
Вид збор: Придавка
Што е пипав, што работи со мала брзина.

забавен повеќе

забавни
Вид збор: Придавка
Што се одвива бавно, со помала брзина.
Албански: i ngadalësuar

незграпен повеќе

незграпниот
Вид збор: Придавка
несмасен, тром

пипав повеќе

пипави
Вид збор: Придавка
спор, тром

спор повеќе

спори
Вид збор: Придавка
Што се движи полека.
Српски: спор
Употреба: Дијалектен збор

успорен повеќе

Види и: успори (св.)
успорениот
Вид збор: Придавка
Што е бавен.