small change - онтологија

париче повеќе

мн. паричиња
Вид збор: Именка, среден род
Ситна пара.
Албански: para e imë, të holla
Употреба: Економија

ситнеж повеќе

(едн.) ситнежот
Вид збор: Именка, машки род
ситни пари
Албански: para të imta
Примери:
Го собра и фати да го пребројува ситнежот.

ситнина повеќе

Вид збор: Именка, женски род
ситнеж
Примери:
Ми остана нешто ситнина.

ситно повеќе

(едн.) ситното
Вид збор: Именка, среден род
ситнеж, ситнина
Албански: të holla
Употреба: Економија
Примери:
Немаше ситно.