smell - онтологија

душка повеќе

душкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се душка) Се мирисаат по малку.
Албански: nuhat

замириса повеќе

Види и: мириса (несв.)
замирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пушта мирис.
Албански: vjen erë
Почне да мириса, да вдишува мирис.
Албански: nuhas erë

миризба повеќе

мн. миризби
Вид збор: Именка, женски род
мирис
Албански: erë, duhmë

мирис повеќе

мн. мириси
Вид збор: Именка, машки род
Еден од петте надворешни осети што се прима преку носот.
Албански: nuhatje
Употреба: Медицина

мириса повеќе

мирисаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Испушта мирис.
Албански: lëshoj erë
Вдишува мирис.
Албански: marr erë, nuhas
Се чувствува мирис на нешто.
Албански: vjen erë
Употреба: Безлично

мирисне повеќе

Види и: мириса (несв.)
мириснат
Вид збор: Глагол, свршен
мириcа

намириса повеќе

намирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Осети мирис.
Албански: erë

омириса повеќе

омирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
помириса
Албански: nuhas, marr erë
Прошири мирис, исполни просторија со мирис.
Албански: mbush me erë

подзамириса повеќе

подзамирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне малку да мириса.

поднамириса повеќе

Види и: намириса (св.)
поднамирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Намириса со мирис малку, донекаде.
Албански: mbaj erë

помириса повеќе

помирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
мирисне
Албански: nuhas

понадуши повеќе

понадушат
Вид збор: Глагол, свршен
Надуши малку, почувствува слаб мирис.

примириса повеќе

примирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
(Ми, ти, му...) замириса на нешто.
Албански: vjenë erë

промириса повеќе

промирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мириса.
Албански: fillon ti vije era
Мириса кратко време.
Албански: shkurt vije era

размириса повеќе

(се) размирисат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни со миризба, фати силно да мириса.
Примери:
Размириса свекрови дворови.

размирисува повеќе

Види и: размириса (св.)
(се) размирисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) размириса

реа повеќе

(едн.) реата
Вид збор: Именка, женски род
мирис
Албански: erë e keqe

смириса повеќе

смирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне наеднаш да пушта мирис.
Албански: erë
Почне да мириса, да вдишува мирис.
Албански: erë
Употреба: Преносно значење