snow drift - онтологија

преспа повеќе

мн. преспи
Вид збор: Именка, женски род
Дебел слој од снег, навеан, натрупан на едно место.
Албански: grumbull bore
Употреба: Геологија

соспа повеќе

мн. соспи
Вид збор: Именка, женски род
Купиште снег навеано од ветер.