soda - онтологија

газоза повеќе

мн. газози
Вид збор: Именка, женски род
Вид газиран безалкохолен пијалак.
Турски: gazoz Албански: gazozë pije
Употреба: Гастрономија

лимонада повеќе

мн. лимонади
Вид збор: Именка, женски род
Неквалитетна претстава, приредба и сл.
Албански: limonadë
Употреба: Преносно значење , Разговорно

сода повеќе

мн. соди
Вид збор: Именка, женски род
Назив на ред натриеви соли, натриумов карбонат.
Турски: soda Албански: sodë
Употреба: Хемија
газирана вода
Албански: ujë i gazuar
Употреба: Гастрономија