soil - онтологија

земја повеќе

мн. земји
Вид збор: Именка, женски род
(едн.) Дел од земјината кора кој може да се обработува и на кој можат да виреат, растат растенија.
Албански: dhe
Употреба: Земјоделство
(едн.) Материја во составот на земјината кора, обично со темно-кафеава боја.
Албански: dhe

искалоса повеќе

искалосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Извалка со кал.
Албански: përlloçem

испепели повеќе

испепелат
Вид збор: Глагол, свршен
Hаправи, извалка, излепи со пепел.

кашка повеќе

кашкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Валка обично со кал.
Албански: fëlliq me baltë

мрчка повеќе

мрчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се мрчка) се валка
Албански: fëlliq

обрндави повеќе

обрндават
Вид збор: Глагол, свршен
Извалка, направи да биде нечисто.
Албански: njollos

почва повеќе

мн. почви
Вид збор: Именка, женски род
Површински слој на земјата во кој се развива животот и растенијата.
Албански: truall, tokë
Употреба: Земјоделство

фундус повеќе

Вид збор: Именка, машки род
земја, почва