sole - онтологија

ѓон повеќе

мн. ѓонови
Вид збор: Именка, машки род
Долен дел од чевелот обично изработен од кожа, гума и сл.
Албански: shuall

одило повеќе

мн. одила
Вид збор: Именка, машки род
стапало

стапало повеќе

мн. стапала
Вид збор: Именка, среден род
Делот од ногата на кој се стапува.
Албански: shputë, taban
Употреба: Анатомија , Медицина
Долниот дел на чорап.
Албански: shputë

табан повеќе

табанот
Вид збор: Именка, машки род
Долната страна на ногата со која се гази.
Турски: taban Албански: shputë, taban
Употреба: Анатомија
Примери:
рамни табани