somersault - онтологија

премет повеќе

мн. премети
Вид збор: Именка, машки род
Слободен скок од гимнастичка справа.
Употреба: Спорт

салто повеќе

мн. салта
Вид збор: Именка, среден род
Опасен скок преку глава во воздухот.
Албански: salto, kapërdimje
Употреба: Спорт
Примери:
Беше извежбан да прави салта.
Судбоносен пресврт.
Албански: salto, kapërdimje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа му е прво салто во животот.