soup - онтологија

супа повеќе

мн. супи
Вид збор: Именка, женски род
Течно јаддење направено од варен зеленчук, месо, риба и сл.
Албански: supë
Употреба: Гастрономија
Примери:
говедска супа

супица повеќе

Види и: супа (ж.)
мн. супици
Вид збор: Именка, женски род
супа
Албански: supëz
Употреба: Деминутив , Гастрономија

чорба повеќе

мн. чорби
Вид збор: Именка, женски род
густа супа
Турски: çorba Албански: çorbë
Употреба: Гастрономија

чорбалак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Порцеланска чинија за служење чорба.
Турски: çorbalık Албански: çorballëk, pjatë për çorbë
Ретка чорба.
Албански: supë
Употреба: Гастрономија

чорбица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
чорба
Албански: çorbëz
Употреба: Деминутив , Гастрономија , Хипокористика

чорбиште повеќе

Вид збор: Именка, среден род
чорба
Употреба: Аугментатив