spear - онтологија

копје повеќе

мн. копја
Вид збор: Именка, среден род
Оружје во форма на долг метален или дрвен стап со шилец на едниот крај.
Албански: shigjetë
Употреба: Историја

сулица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Вид копје.