sperm - онтологија

семе повеќе

семиња
Вид збор: Именка, среден род
сперма
Албански: farë, spermë
Употреба: Медицина

семен повеќе

семениот
Вид збор: Придавка
Што содржи семе.
Употреба: Медицина
Примери:
Семена кесичка.

сперма повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Кај мажи и животни од машки род - семена течност.
Употреба: Медицина