spider - онтологија

паек повеќе

Види и: пајак (м.)
мн. паеци
Вид збор: Именка, машки род

пајак повеќе

пајаци
Вид збор: Именка, машки род
Осумножни членконоги животни.
Латински: Aranea Албански: merimangë
Употреба: Зоологија
Примери:
Крстатен пајак (Epeira diadema) - пајак крсташ, со слика на крст на грбот.

пајаков повеќе

пајакова
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што е од пајак.
Употреба: Зоологија
Примери:
Пајакова мрежа.

пајаче повеќе

Види и: пајак (м.)
Вид збор: Именка, среден род
пајак