spinach beet - онтологија

зелје повеќе

мн. зелја
Вид збор: Именка, среден род
Вид спанаќ со подолги и повисоки листови.
Латински: Beta vulgaris Албански: panxhar, lakër
Употреба: Ботаника , Гастрономија