sponge cake - онтологија

пандишпан повеќе

(едн.) пандишпанот
Вид збор: Именка, машки род
Вид печено слатко тесто од јајца, брашно и шеќер. Пандишпан значи „шпански леб“ но е вид торта што се прави за време на еврејскиот празник Пасха на шпанско-еврејски начин. Пандишпанот е едно од традиционалните сефардски јадења.
Турски: pandispanya Албански: tortë sfungjeri
Употреба: Гастрономија