spoon - онтологија

лажица повеќе

мн. лажици
Вид збор: Именка, женски род
Предмет од прибор за јадење што служи за црпење или cркање течна или кашеста храна.
Албански: lugë
Мерка за изразување приближно количество.
Албански: lugë
Употреба: Разговорно

лажичка повеќе

мн. лажички
Вид збор: Именка, женски род
лажица
Албански: lugëz
Употреба: Деминутив

лајца повеќе

Види и: лажица (ж.)
мн. лајци
Вид збор: Именка, женски род
лажица
Употреба: Дијалектен збор