spot - онтологија

бенка повеќе

мн. бенки
Вид збор: Именка, женски род
Мало темно петко, пигментен израсток на кожата на човекот во големина на зрно леќа.
Албански: njollë
Употреба: Медицина
дамка
Албански: njollë

дамка повеќе

мн. дамки
Вид збор: Именка, женски род
извалкано место, петно
Турски: damga Албански: njollë

капка повеќе

мн. капки
Вид збор: Именка, женски род
Дамка на ткаенина.
Албански: njollë

младеж повеќе

младежот
Вид збор: Именка, машки род
(мн. младежи) бенка
Албански: leze, lyth
Употреба: Дијалектен збор , Медицина , Разговорно

пункт повеќе

мн. пунктови
Вид збор: Именка, машки род
Определено место за некоја потреба или цел.
Германски: Punkt Албански: pikë, punkt

спот повеќе

Види и: видеоспот (м.)
мн. спотови
Вид збор: Именка, машки род
видеоспот

точка повеќе

мн. точки
Вид збор: Именка, женски род
Ситна кружеста дамка; трага од опирањето на шилест предмет.
Албански: pikë