squid - онтологија

каламар повеќе

мн. каламари
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Вид лигни.
Латински: Loligo Албански: kallamar
Употреба: Зоологија

лигна повеќе

мн. лигни
Вид збор: Именка, женски род
Морски главонози со издолжено тело.
Латински: Loligo
Употреба: Зоологија