stamen - онтологија

прашник повеќе

мн. прашници
Вид збор: Именка, машки род
Дел од цветот што се состои од дршка, прашници и цветен прав и го претставува машкиот дел од цветот.
Албански: thek
Употреба: Ботаника

прашница повеќе

мн. прашници
Вид збор: Именка, женски род
Горниот дел од прашникот, во форма на торбичка, во кој се создава цветниот прашец.
Албански: thek
Употреба: Ботаника