starter - онтологија

анласер повеќе

мн. анласери
Вид збор: Именка, машки род
Дел на автомобилот (електро-стартер), што служи за стартување на моторот.
Германски: Anlasser
Употреба: Нестандарден збор , Технологија

предјадење повеќе

Види и: јадење (ср.)
мн. предјадења
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што се дава пред главното јадење.
Албански: parahajë
Употреба: Гастрономија

стартер повеќе

мн. стартери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што дава знак за почеток на натпревар.
Албански: startues
Употреба: Спорт
Дел на автомобилот за стартување на моторот.
Албански: startues
Употреба: Технологија