steam - онтологија

пара повеќе

мн. пари
Вид збор: Именка, женски род
Гасовита состојба што се добива при загревање, при испарување; водена пара.
Албански: avull
Употреба: Физика

пареа повеќе

мн. пареи
Вид збор: Именка, женски род
Вода во гасна состојба.
Албански: avull
Употреба: Разговорно