stem - онтологија

корен повеќе

мн. корени
Вид збор: Именка, машки род
За цвеќе, зеленчук и дрво - именување на целото растение како единица.
Албански: trung
Употреба: Ботаника , Преносно значење

кочан повеќе

мн. кочани
Вид збор: Именка, машки род
стебло на зелка
Турски: koçan Албански: kërcyell
Употреба: Ботаника

стакло повеќе

мн. стакла
Вид збор: Именка, среден род
стебло
Албански: trung
Употреба: Ботаника

стебло повеќе

мн. стебла
Вид збор: Именка, среден род
Телото на дрво или друго растение, кое го држи и му го дава обликот, и ги има елементите за спроведување на соковите.
Албански: dru peme
Употреба: Ботаника