stepdaughter - онтологија

паштерка повеќе

мн. паштерки
Вид збор: Именка, женски род
Во однос на маќеата - заварена, најдена ќерка; во однос на очувот - доведена ќерка.
Албански: pastorkë, thjeshtër
Примери:
(разг.) Колне како маштеа паштерка.