stethoscope - онтологија

слушалка повеќе

мн. слушалки
Вид збор: Именка, женски род
Лекарски уред за преслушување на срцето и дробовите.
Албански: stetoskop
Употреба: Медицина

стетоскоп повеќе

мн. стетоскопи
Вид збор: Именка, машки род
Инструмент за слушање работата на срцето и на белите дробови.
Употреба: Медицина