stitch - онтологија

бод повеќе

мн. бодови
Вид збор: Именка, машки род
Убод со игла или со друг шилест предмет.
Албански: shpim
Техника на везење, на шиење.
Албански: shpim

гужва повеќе

мн. гужви
Вид збор: Именка, женски род
Котелец, јамка на иглите за плетење.
Албански: syth

дупи повеќе

дупат
Вид збор: Глагол, несвршен
Работи со игла.
Албански: thur
Употреба: Разговорно

котелец повеќе

мн. котелци
Вид збор: Именка, машки род
Јамка при плетење и јамка на плетен предмет.

секне повеќе

секнат
Вид збор: Глагол, свршен
жегне
Албански: më therr
Употреба: Медицина , Преносно значење

шие повеќе

шијат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прикрпува, соединува нешто со помош на игла и конец.
Албански: arnoj