strap - онтологија

жабица повеќе

мн. жабици
Вид збор: Именка, женски род
Држач за чорапи, панталони и сл.
Албански: mbajtës pantallonash ose çorapesh

прерамка повеќе

мн. прерамки
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Тенки платнени врвки преку рамената што ја придржуваат блузата, маицата, прслучето.
Албански: rrip, aski