strawberry - онтологија

јагода повеќе

мн. јагоди
Вид збор: Именка, женски род
Повеќегодишно овошно растение со ситни, бели цветови и мали црвени мирисливи и сочни, месести плодови со тркалезна или овална форма.
Латински: Fragaria Албански: dredhëz, lulështrydhe
Употреба: Ботаника
Плод од тоа растение.
Албански: dredhëz, lulështrydhe
Употреба: Гастрономија

јаготка повеќе

Види и: јагода (ж.)
мн. јаготки
Вид збор: Именка, женски род
јагода
Албански: dredhëz
Употреба: Ботаника , Деминутив