stuck - онтологија

запече повеќе

запечат
Вид збор: Глагол, свршен
(се запече) се вклешти, се заглави
Албански: pjek, shtrëngoj
Употреба: Преносно значење , Технологија

заплетка повеќе

заплеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се заплетка) Се заглави во нешто.
Албански: ngatërroj

запне повеќе

запнат
Вид збор: Глагол, свршен
Запре, наиде на пречка при движење.
Албански: ngatërroj
(се запне) се закачи
Албански: ngatërroj

запре повеќе

запрат
Вид збор: Глагол, свршен
(се запре) Се заглави, застане нешто.
Албански: ndalë, bllokohet