suburb - онтологија

периферија повеќе

мн. периферии
Вид збор: Именка, женски род
Крај оддалечен од центарот
Албански: periferi
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
За град - предградие.

предградие повеќе

мн. предградија
Вид збор: Именка, среден род
Населено место во близината на поголем град.
Примери:
Живееше во една трошна куќа во предградието.