suicide - онтологија

самоубива повеќе

Види и: самоубие (св.)
(се) самоубиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) самоубие

самоубивање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) самоубива

самоубие повеќе

(се) самоубијат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши самоубиство

самоубиство повеќе

мн. самоубиства
Вид збор: Именка, среден род
Намерно одземање на својот живот.
Албански: vetëvrasje
Примери:
Го заврши животот со самоубиство.
Уништување на самиот себе, сопствена пропаст.
Албански: vetëvrasje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој чекор е рамен на политичко самоубиство.

суицид повеќе

мн. суициди
Вид збор: Именка, машки род
самоубиство
Употреба: Медицина