summons - онтологија

позив повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Официјална писмена наредба испратена до некого.
Албански: thirrje
Употреба: Дијалектен збор

покана повеќе

мн. покани
Вид збор: Именка, женски род
Писмен повик за извршување некаква обврска.
Албански: thirrje
Употреба: Правда