surrounding - онтологија

околина повеќе

мн. околини
Вид збор: Именка, женски род
Област, предел околу определено место.
Албански: rrethinë, mjedis
Употреба: Географија

окружение повеќе

мн. окруженија
Вид збор: Именка, среден род
средина, амбиент, контекст

опкружение повеќе

Види и: опкружи (св.)
мн. опкруженија
Вид збор: Именка, среден род
опкружување
Албански: rreth, qark
Употреба: Архаизам

средина повеќе

средината
Вид збор: Именка, женски род
Луѓе сврзани со општи услови за живот, работа и сл.
Албански: përreth