suspend - онтологија

прекине повеќе

прекине
Вид збор: Глагол, свршен
Запре воена, борбена дејност.
Албански: ndërpres, pezulloj
Употреба: Воен термин

суспендира повеќе

суспендираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Привремено отстрани, отстранува од служба, од организација, клуб; одложи, одлага дејството на нешто за извесно време.