suspender - онтологија

презрамка повеќе

Види и: прерамка (ж.)
мн. презрамки
Вид збор: Именка, женски род
прерамки
Употреба: Разговорно

прерамка повеќе

мн. прерамки
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Платнена лента што се префрла преку рамената за врзување, придржување на панталоните.
Албански: aski, mbajtëse pantolloash

трегер повеќе

мн. трегери
Вид збор: Именка, машки род
(само мн.) Ремени за држење на панталони, чорапи.
Германски: Träger
Употреба: Дијалектен збор