swimmer - онтологија

пливач повеќе

мн. пливачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што умее да плива добро.
Албански: notues
Спортист што се занимава со пливање.
Албански: notues
Употреба: Спорт

пливачица повеќе

Види и: пливач (м.)
мн. пливачици
Вид збор: Именка, женски род
пливач

пливец повеќе

мн. пливци
Вид збор: Именка, среден род
пливач
Албански: notues, notar
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тогаш царот ги пуштил пливците да ја извадат ќерка му.