swindle - онтологија

измота повеќе

Види и: мота (несв.)
измотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Лаже, мами некого.
Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно

иле повеќе

Види и: илје (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
илје

илје повеќе

(едн.) илјето
Вид збор: Именка, среден род
Измама со инаетење, т.е. непризнавање дека нешто погрешно се сторило, тврдејќи дека така е исправно.
Турски: hile
Употреба: Разговорно

мати повеќе

матат
Вид збор: Глагол, несвршен
лаже, мами
Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење

матоса повеќе

матосаат
Вид збор: Глагол, свршен
излаже, измами
Употреба: Разговорно

насамари повеќе

насамарат
Вид збор: Глагол, свршен
Измами, излаже, изигра некого.
Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење
(се насамари) се измами, се излаже
Албански: mashtrohem, gaboj

насапуни повеќе

насапунат
Вид збор: Глагол, свршен
излаже, изигра
Албански: mashtroj, dredhoj
Употреба: Нестандарден збор , Преносно значење

пезевенклак повеќе

Види и: пезевенлак (м.)
мн. пезевенклаци
Вид збор: Именка, машки род
мангупштина
Употреба: Архаизам , Груб збор

пезевенлак повеќе

мн. пезевенлаци
Вид збор: Именка, машки род
мангупштина
Турски: pezevenklik
Употреба: Архаизам

подмама повеќе

мн. подмами
Вид збор: Именка, женски род
лага, измама

превара повеќе

мн. превари
Вид збор: Именка, женски род
измама
Употреба: Архаизам