syncope - онтологија

синкопа повеќе

мн. синкопи
Вид збор: Именка, женски род
Несвестица поради мозочна анемија.
Албански: sinkopë, fikët
Употреба: Медицина
Испуштање на еден или повеќе гласови во средината на зборот.
Албански: sinkopë
Употреба: Граматика