syrup - онтологија

маџун повеќе

мн. маџуни
Вид збор: Именка, машки род
Густ, лековит сируп.
Турски: macun Албански: shirup
Употреба: Медицина

пекмез повеќе

мн. пекмези
Вид збор: Именка, машки род
Густо сварено слатко овошје.
Турски: pekmez Албански: pakmez
Употреба: Гастрономија

сируп повеќе

мн. сирупи
Вид збор: Именка, машки род
Лек што потсетува на густо сварен шеќерен сок.
Албански: shurup
Употреба: Медицина

шуруп повеќе

мн. шурупи
Вид збор: Именка, машки род
сируп
Турски: şurup
Употреба: Разговорно