tactician - онтологија

дипломат повеќе

мн. дипломати
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вешто ги уредува односите со другите; итар, тактичен, вешт човек.
Албански: diplomat
Употреба: Преносно значење , Разговорно

тактичар повеќе

мн. тактичари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што умее да ја определи тактиката на определено дејствие, што дејствува по план.
Албански: taktik
тактичен човек
Албански: taktik
Употреба: Разговорно