take care - онтологија

погрижи повеќе

(се) погрижат
Вид збор: Глагол, свршен
Поведе грижа за некого или нешто.
Албански: kujdesem

припази повеќе

припазат
Вид збор: Глагол, свршен
Причува некого или нешто за извесно време.
Албански: kujdesem

причува повеќе

Види и: чува (несв.)
причуваш
Вид збор: Глагол, свршен
Се погрижи за нешто.
Албански: ruaj