tank - онтологија

панцир повеќе

мн. панцири
Вид збор: Именка, машки род
Возило со челичен оклоп (воз, тенк).
Германски: Panzer Албански: makinë e blinduar
Употреба: Воен термин

тенк повеќе

мн. тенкови
Вид збор: Именка, машки род
Вид бојна блиндирана кола на гасеничен од.
Употреба: Воен термин

цистерна повеќе

мн. цистерни
Вид збор: Именка, женски род
Поголем резервоар, а исто така и автомобил, вагон, брод со таков резервоар за пренесување на течност.
Албански: cisternë, tank, rezervuar
Употреба: Транспорт