tea - онтологија

чај повеќе

мн. чаеви
Вид збор: Именка, машки род
Тропско или суптропско растение.
Латински: Thea chinensis Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Ботаника
Специјално обработени и исушени лисја од тоа растение, од кои се приготвува напивка.
Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Гастрономија
Топла напивка од исушените лисја на тоа растение.
Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Гастрономија
Разни ароматни и лековити билки, цветови или напивката од нив.
Турски: çay Албански: çaj, pije
Употреба: Гастрономија