teaching - онтологија

даскалак повеќе

Види и: даскал (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
учителство, учителствување

учење повеќе

мн. учења
Вид збор: Именка, среден род
Предавање на некого некакви знаења.
Албански: mësim
Употреба: Образование

учителство повеќе

(едн.) учителството
Вид збор: Именка, среден род
Учителска професија, дејност.
Албански: mësuesi
Употреба: Образование
Примери:
Цел живот ми помина во учителство.