terminal - онтологија

терминал повеќе

мн. терминали
Вид збор: Именка, машки род
Зграда за пристигнување и заминување на патници со авион.
Албански: terminal
Употреба: Транспорт
Екран и тастатура за поврзување на корисникот со централниот компјутерски систем.
Албански: terminal
Употреба: Информатика