thirst - онтологија

жад повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
жед
Албански: etje
Употреба: Дијалектен збор

жед повеќе

(едн.) жедта
Вид збор: Именка, женски род
Потреба, желба за пиење течност.
Албански: etje
Желба, копнеж за некого или за нешто.
Албански: etje
Употреба: Преносно значење

жедност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
жед