tick - онтологија

зачука повеќе

Види и: чука (несв.)
зачукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да удира, да отчукува (за часовник, срце и сл.)
Албански: tik-tak

крлеж повеќе

мн. крлежи
Вид збор: Именка, машки род
Bид паразит што живее на кожата на човекот и на разни животни и што може да пренесе зараза.
Латински: Ixodes ricinus Албански: këpushë, rriqër
Употреба: Зоологија

чука повеќе

чукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за часовник) удира, отчукува
удира, отчукува
Употреба: Безлично