tickle - онтологија

загаделичка повеќе

загаделичкаат
Вид збор: Глагол, свршен
заскокотка
Употреба: Дијалектен збор

заскокотка повеќе

заскокоткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да скокотка.
Албански: fillon të xigloj, giligic
(се заскокотка) Се скокотка.
Албански: ciglohet, giligicet

скокот повеќе

(едн.) скокотот
Вид збор: Именка, машки род
Слабо дразнење предизвикано од допир на кожата придружено обично со смеа.
Албански: gilgicje
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Има скокот.
Лесно пријатно чувство.
Албански: gilgicje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствуваше пријатен скокот по лицето.

скокотка повеќе

скокоткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Со допир на кожата предизвикува дразнење придружено обично со смеење.
Албански: gilgic
(се скокотка) Се дразни заемно за да предизвика смеа.

скокотне повеќе

скокотнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да скокотка.