tickle - онтологија

скокот повеќе

(едн.) скокотот
Вид збор: Именка, машки род
Слабо дразнење предизвикано од допир на кожата придружено обично со смеа.
Албански: gilgicje
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Има скокот.
Лесно пријатно чувство.
Албански: gilgicje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствуваше пријатен скокот по лицето.