tit - онтологија

подмрежица повеќе

мн. подмрежици
Вид збор: Именка, женски род
Мала, ситна птица со жолти пердуви под гушата.
Латински: Parus minor
Употреба: Зоологија

сеница повеќе

мн. сеници
Вид збор: Именка, женски род
Вид појна птица.
Латински: Parus Албански: lloj zogu
Употреба: Зоологија